Past Graduates

Past PhD ECSE Graduates

1974-1975

Kimball, William

Love, Gerald

Staiger, Eugene

Smith, Craig

 

1975-1976

Alag, Gurbux

Corby, Nelson

Glowienka, John

Kotob, Samir

Narain, Jitendra

Sankur, Bulent

Scott, Paul

Sims, Edward

Sonalkar, Ranjan

Woskoboinikow, Paul

 

1976-1977

Ashkar, George

Bhat, Rajaram

Cabot, Richard

Ensiminger, Daniel

Mabius, Lawrence

Mui, Shou

So, Lingkon

 

1977-1978

Gilboa, Hiam

Riera, Antonio

Schumer, Douglas

Steigerwald, Robert

Yaney, David

 

1978-1979

Ashok, S.

Pipkins, James

 

1979-1980

Arsenault, Duane

Elabd, Hamman

Fries, Robert

Hsu, Yar-Sun

Levin, Joshua

Parks, Harold

Saghri, John

Travassos, Richard

Vyas, Hanuman

 

1980-1981

Bieniosek, Francis

Daut, David

Fateh, Mohammed

Kim, Chul-Song

Roberts, Glenn

Rutz, William

Schweighart, April

Shklarsky, Dan

Sobel, Kenneth

 

1981-1982

Chakravarti, Satya

Ingle, Vinaykumar

Kolawole, Joshua

Luyanda, Felipe

Moghe, Sanjay

Ningo, Ndeh Ntomambang

Whiteley, Stanley

 

1982-1983

Abida, Lazhar

Bar-Kana, Izhak

Benmehrez, Cherif

Bresnock, Frank

Chakravarty, Indranil

Hallock, Gary

Jakatdar, Priyadarshan

Jung, Kwi-Yung

Kraft, Russell

Leach, Lance

Lilly, John

Mazor, Baruch

Meagher, Donald

Mediavilla, Ricardo

Potmesil, Michael

Pourrezaei, Kambiz

Reep, Douglas

Schoch, Paul

Sethia, Madan

Shastry, Shambhu

Sun, Horng-Jye

 

1983-1984

Atherton, Peter

Chekima, Ali

Davari, Bijan

Daravida, Subrahmanyam

Estrada-Vazquez, Horacio

Eyuboglu, Vedat

Faris, Norma

Farvardin, Naiman

Hshieh, Fwu-Ivan

Lee, Ju-Hong

Levi, Aharon

Lin, Ming-Guan

Sadeghi, Tahmouress

Sezan, Muhammed

Varahramyan, Khodadad

Vogelsong, Thomas

 

1984-1985

Akman, Gurol

Balaram, J.

Bhaskar, B.R. Udaya

Bhat, Ishwara

Chatterjee, Amitava

Field, Robert

Giridhar, R.V.

Goyer, John

Grice, Donald

Hang, Hsueh-Ming

Hsieh, Jer-Guang

Kamiyama, Angelica

Mathew, Joseph

Mathur, Gita

Mohseni, Soleyman

Paz, Oded

Putz, Peter

Radpour, Assad

Sher, Jone-Shyan

Saadatmand, Kourosh

Saulnier, Gary

Sezan, Muhammed

Smith, Dexter

Sundaram, Lalgudi

Tekalp, H. Murat

Zetterlund, Bjorn

 

1985-1986

Akman, Varol

Bencuya, Selin

Christensen, Neal

Eskandarian, Abdullah

Ghorishi, Roozbeh

Hedengren, Kristina

Huang, Rong-Ting

Islam, Zafar-Ul

Jacobson, Clas

Lu, Wen Juei

Luo, Gong-Liang

Matis, Kurt

Nett, Carl

Taylor, Gregory

Wen, John 

Wu, Rong-Hwang

Young, Gia-Kinh

Zhu, Qiuming

 

1986-1987

Carpinelli, John

Chang, Kuo-Tong

Choo, Chang

Diaz, Hernando

Donlan, Brian

Jain, Abhinandan

James, John

Leahy, Michael

Lin, Chin-Foo

Nickerson, Bradford

Quyang, Jang

Seshadri, Nambirajan

Shu, Shou-Pyng

Steinvorth, Randolph

Tabib-Azar, Masood

Turner, Joshua

Valavanis, Kimon

Weiler, Kevin

Yerazunis, William

 

1987-1988

Attili, Joseph

Bechtel, Gordon

Doerschler, Jeffrey

Gevargiz, John

Harrison, Daniel

Michael, Joseph Darryl

Park, Sungkown

Shen, Weicheng

Yudilevich, Eitan

Zinser, Richard

 

1988-1989

Agnello, Paul

Al-Jarr, Robert

Azadegan, Faramarz

Chen, Yao Bin

Fuks, Luiz

Guerrieri, Ernesto

Jeng, Fure-Ching

Kim, Jaeseok

Koppelman, David

Kwak, William

Lee, Eng Joo

Lee, Wei-I

Lei, Sheau-Fang

Lin, Ching-Ming

Lo, Chi-Shiong

Nanda, Sanjiv

Pan, Wen-Sen

Peng, Hui

Song, Woo-Jin

Venkatarasubramanian, Rama

Vishnoi, Rohit

Zhang, Jun

 

1989-1990

Angwin, Denise

Bonner, Susan

Chang, Shir-Shen

Chieu, Bing-Chang

Chuang, Tien-Min

Douglass, Barry

Eleftheriu, Minos

Fielding, Paul

Guilford, James

Gupta, Sunil

Haslam, Michael

Helmicki, Arthur

Hladik, Stephen

Kumaradjaja, Richard

Lim, Puay-Kim

Lin, How

Malloch, Charles

Putnam, Jeffrey

 

1990-1991

Ahmed, Zubair

Ayers, John

Baker, Albert

Baijjani, Richard

Bothra, Subhas

Chang, Kow

Chung, Shaw Jen

DeCusatis, Casimer

Greub, Hans

Imamura, Fumihiko

Iushaque, Ahmad

Jeong, Ju Young

Kanai, Junichi

Kankanhalli, Mohan

Kim, Dong-Youn

Kim, Yong Han

Kyriakopoulos, Konstant

MacDonald, Andrew

Mahesh, Balakrishnan

Moed, Michael

Murphy, Steve

Nam, Il-Hyun

Narayanaswami, Chandr

Neat, Gregory

Parat, Krishna

Rao, Padmanabha

Seaman, Chris

Tan, Seow-Hwee

Taskar, Nikhil

Viswanathan, Mahesh

Wang, Fei Yue

Wang, Ming-Shan

Welch, Henry

Wong, Chon Meng

Wu, Michael

Zhou, Mengchu

 

1991-1992

Balachandran, Kumar

Bhimnathwala, Hemant

Cheung, Kwok

Dabral, Sanjay

Damour, Kevin

Date, Ranjit

De, Vivek

Floyd, Brian

Gozzo, Francesco

Hasekioglu, Orkun

Hiraoglu, Muzaffer

Hulyalkar, Samir

Jain, Nitin

Joshi, Jagdish

Khan, Sanjay

Koh, Inseon

Li, Cimin

Liu, Yi-Hwa

Lyon, Douglas

Maulik, Amitava

McInroy, John

Millard, Don

Narasimhan, Anand

Simcic, Vilim

Tyagi, Sunit

Yeh, Shu-Jen

 

 

 

 

 

 

 

1992-1993

Abbate, Agostino

Brodetsky, Igal

Cao, Tiehua

Chang, Ching-Tang

Ellermann, Raymond

Giua, Alessandro

Han, Kyung Joon

Heimlich, Michael

Iacoponi, John

Jeng, Mu-Der

Jungnitz, Hauke

Kabatepe, Mete

Koch, Schlomo

Krishnan, Sivaraj S.

Lee, Doo Yong

Mukherjee, Maharaj

Naveen, T.

O'Donnell, James

Pateros, Charles

Ravichandran, Balasubramanian

Sorensen, Jeffrey

Tarbox, Glenn

Watson, James F. III

 

1993-1994

Ali, Irfan

Agrawal, Bhavna

Bohn, Jan Helge

Breen, David E.

Charache, Greg W.

Chen, Xin

Cheng, Weiying

D'Angelo, John

De Garrido,  Diego P.

Divakaran, Ajay

Divelbiss, Adam W.

Dundar, Gunhan

Edic, Peter M.

Feng, Chengche

Ghosh, Sumanta

Guilford, John

Hasekioglu, Atilla

Kalpathy, Jayashree

Kang, Hang-Bong

Langan, David

Lima, Pedro M.

Loy, James R.

Ma, Weiping

Manjunath, D.

Markman, Ivonete

Molnar, Karl J.

Philhower, Robert

Ramaswamy, Kumar

Ratnayake, Kiri B. Nimal

Ray, Clark K.

Repko, Michael C.

Said, Amir

Seereeram, Sanjeev

Sicard, Pierre

Singh, Kalwant

Sood, Deepak

Tannenbaum, David

Vukovic, Ivan

 

1994-1995

Akram, Salman

Bhalla, Anup

Bhattacharjya, Anoop K.

Carmichael, Linden

Chen, Horng-Bin

Jere, Jayant

Jung, Dz-Mou

Kim, Jaemin

Kim, Jongwook

Lee, Yoon Yung

Leshchuk, John

Nah, Kyung-Suc

Nicewarner, Keith

Rodrigues, Rogerio G.

Saulnier, Emilie T.

Shen, Zheng

Steigerwald, Joseph M.

Tien, Chien-Kuo V.

Wang, Wen-Sheng

Zhang, Xin

 

1995-1996

Ancin, Hakan

Beard, Randal W.

Beascoechea-Gangioiti, Alejandro

Becker, Douglas

Chaudhuri, Samit

Chugani, Mahesh

Farah, Jeffrey J.

Hamlin, Gregory J.

Lu, Ligang

Mackin, Robert W., Jr.

Marcheret, Etienne

Medley, Michael J.

Melendez, Kenneth

Nigam, Swami

Page, Lance A.

Parthasarathy, Vasudevan

Parthasarathy, Vijay

Rao, Vithal

Shiau, Jaw-Kuen

Sibal, Sandeep

Singh, Prashant K.

Skowronski, Victor

Thiemer, James

Vougioukas, Stavros G.

 

1996-1997

Balachandran, Krishna

Bayazit, Ulug

Choi, Seung-Jong

Hetling, Kenneth J.

Hood, Cynthia

Hughes, Declan

Joshi, Rajive

Krishnamurthy, Ravi

Letavic, Theodore

Maier, Clifford

Marcy, Duane

Mehta, Amish A.

Noseworthy, J. Russell

Sodhi, Ritu Tyagi

Terry, Deniz K.

Zierak, Michael

 

1997-1998

Akella, Padma

Amuso, Vincent

Baseri, Ramin

Benincasa, Daniel S.

Bystrom, Maja

Dakshina Murthy, Srikanteswara

Demers, Diane

Dickinson, Carrie

Geuskens, Bibiche

Han, Soo-Chul

Hocaoglu, Cem

Hu, Yong Zhong

Lilienfield, Gary

Lu, Hongqiang

Miller, James

Murching, Anil

Polyak, Nikolay

Popa, Dan. O.

Ramungul, Nudjarin

Shapira, Andrew

Singh, Harleen

Vizcaya, Pedro R.

 

1998-1999

Ali, Michael

Barney Smith, Elisa

Cho, Sungho

Kulp, Paul T.

McGrath, Donald T.

Neirynck, Jan M.

Polyak, Nikolay

Price, David T.

Xu, Yihong

 

1999-2000

Carlough, Steven

Hijazi, Nabil

Islam, Asad

Khemka, Vishnu

Mangaser, Ramon

Saroop, Sudesh

Sayre, Edward

Tibbetts, Brian R.

Wang, Bin

Ye, Zhong

 

2000-2001

Al-Kofahi, Khalid

Can, Ali

da Silva Cruz, Luis A.

Fedison, Jeffrey

Goda, Bryan

Johansen, Richard B.

Krawczyk, Thomas W.

Kurceren, Ragip

Lu, Zhitao

Mark, Christopher L.

Pedrini, Helio

Rock, Stephen J.

Sarkar, Prateek

Sayre, Edward

Shen, Hong

Subbu, Rajesh V.

Tepe, Kemal E.

Wang, Shaopeng

Wheeler, Frederick

 

2001-2002

Chatterjee, Kausik

Chatty, Kiran V.

Cui, Hao

Deng, Jianyu

Lei, Jianxin

O’Brien, John F.

Necliudov, Peter

O'Brien, John

Pala, Nezih

Pei, Yong

Shen, Dongxu

Sikdar, Biplab

Steidl, Samuel

Tian, Xusheng

Vozzola, Philip

 

2002-2003

Abu Tarif, Asad A.

Agarwal, Navnit

Banerjee, Sujit

Chan, Yee Sin

Chen, Peisong

Cho, Sungdae

Ernest, Matthew W.

Shay, Lisa A.

Tahilramani, Hema

Veeramachaneni, Sriharsha

Wang, Chuo-Lung

Wang, Rongjun

Ye, Tao

 

2003-2004

Bajic, Ivan

Balma, Peter (EPOW)

Baran, Mehmet

Burow, David (EPOW)

Chandrayana, Kartikeya

Deffenbaugh, Grant W.

Deng, Yanqing

El-Nasan, Adnan

Erzen, Lokman (EPOW)

Evans, Scott

Filkins, Robert

Fitzhugh, Stephen L.

Gorgun, Haluk (EPOW)

Johnson, Randell M. (EPOW)

Kumar, Ravi

Kwon, O-Mun (EPOW)

Li, Yun-Li

Matocha, Kevin

Seyedi-Esfahani, Alireza

Tang, Yi

Xia, Yong

Xiao, Ying

Zhang, Tong

Zou, Jie

 

2004-2005

Braunstein, Jeffrey

Bu, Gang

Fan, Xingzhe

Fauconier, Richard

Golwelkar, Abhijeet

Lim, Linda L.

Montemayor, Gustavo

Moore, Michael

Mutlu, Resat-EPOW

Peng, Jun

Pino, Robinson

Raghunath, Satish

Tickoo, Omesh

Wei, Xuan

Ye, Fengji

You, Chao

Zeng, Yu Juan

Zhou, Kuan

Zhou, Nianjun Joe

 

2005-2006

Abdul Karim, Muhammad Amri

Al-Kofahi, Omar

Chandola, Abhinav

Chavan, Ashonita

Curran, Peter F.

Devarajan, Siddharth

Guo, Jong-Ru

Harmsen, Jeremiah

Jiang, Ming

Joshi, Ashutosh

Kim, Hee Jeong

Kalyanasubdharam, Jairam

Krishna, Dhivya

Narasimha-Iyer, Harihar

Selamogullari, Ugur Savas (EPOW)

Selvaggi, Jerry P. (EPOW)

Shah, Jay M.

Tang, Xiaoli

Wang, Peng

Wu, Huaming

Wu, Yongjun

Yang, Hua

Yarman, Can Evren

Yea, Sehoon

Yi, Su

Yu, Jian

Zhu, Lin

Zhu, Zhiwei

 

 

2006-2007

Akella, Jayasri

Andra, Srinivas

Bhat, Rajanish

Chen, Min (EPOW)

Dentinger, Aaron

Devarajan, Dhanya

Diao, Jiedong

Erdogan, Okan

Iyengar, Rajagopal

Jaggi, Neeraj

Jeong, Yongwon

Jiang, Xia

Ko, Youngok

Kumar, Anika

Li, Canhua

Liao, Wenhui

Losee, Peter

Sawyer, Shayla

Schalk, Gerwin

Shan, Yufeng

Sharma, Santosh Kumar

Sharma, Swati

Si, Jiahe

Sridaran, Sujatha

Ten Eyck, Gregory

Tyrrell, James A.

Wang, Xin

Yim, Young Uk

Zhang, Xiaoli

Zhang, Xiaolin

 

2007-2008

Bisnik, Nabhendra

Biyik, Emrah

Cheng, Bow-Nan

Cohen, Andrew

Fang, Xinghao

Farshchian, Masoud

Guven, Murat

Huang, Weixiao

Liu, Ning

Lockhart, Patric

Lu, Renzhi

McMahon, J. Jay

Quintanilla-Escalante, Rafael

Ramachandran, Krishna

Roussel, Nicolas

Stillman, William J.

Subramanian, Vijaynarayanan

Tong, Yan

Varadarajan, Kamal Raj

 

2008-2009

Ai, Jing

Belemjian, Paul

Chakrabortty, Aranya

Cheriyadat, Anil M.

Li, Shu

Liu, Yang

Liu, Ying

Long, Xiaobo

Miller, Stephanie

Mondal, Sudip

Notaro, Douglas

O’Rourke, Judith

Schubert, Martin

Shen, Hsin-Yi

Sheng, Jin

Yang, Haiming

Yuan, Xiaosong

Zhang, Jingqiao

Zhang, Lei

 

2009-2010

Acer, Utku

Al-Kofahi, Yousef

Bai, He

Catli, Burak

Chen, Ying

Chu, Michael

Delmerico, Robert

Dutra, Alessandro

Dwari, Suman

Elkhatib, Tamer

Hombal, Vadiraj

Hu, Yujie

Kim, Jin-Woo

Kulkarni, Rujuta

Lam, Tiffany

Luo, Xiang

Ni, Dawei

Rao, Sunil

Sharafeddin, Hussein

Smith, Robert

Tamma, Chandana

Vanfretti, Luigi

Walsh, Timothy

Wu, Dijia

Xie, Ningde

Xu, Wei

Ye, Zhenzhen

Zia, Aamir

 

2010-2011

Bing, Zhonghui

Chen, Jixu

Chen, Siqi

Chen, Xi

Chhajed, Sameer

Chivukula, Venkata Sai

Ge, Xiaoqing

Jacob, Philip

Liao, Jun

LiCausi, Nicholas

Mirhosseini, Roya

Mont, Frank W.

Mukherjee, Amit

Sharma, Vicky

Wang, Di

Xing, Lei

Zhou, Lu

Zhou, Rongliang

 

2011-2012

Ardrey, David

Ashdown, Jonathan

Brigada, David

Chen, Jixu

Chen, Yuting

Clough, Benjamin

Dayal, Rohan

Deng, Shengling

Guo, Lusu

Guha Neogi, Tuhin

Hu, Yang

Hui, Le

Kempitiya, Asantha

Lawry, Tristan

Li, Huijiang

Licausi, Nicholas

Mont, Frank W.

Narayanaswamy, Arunachalam

Nayaz Noemaun, Ahmed

Peng, Han

Qin, Liqiao

Ramasubramonian, Adarsh

Wang, Yu

Wu, Qi

Xu, Zheng

 

2012-2013

Aman, Muhammad Naveed

Ashdown, Jonathan

Beece, Adam

Beechner, Troy

Dong, Fangxu

Dong, Guiqiang

Doria, David

Ghiocel, Scott

Gutin, Alexey

Huang, Zhenhua

Li, Yiran

Li, Zhongda

Muthuswamy, Praveen Kumar

Naik, Harsh

Nakhkoob Niasari, Behrooz

Pala, Vipindas

Pan, Yangyang

Qi, Tao

Rivera, Linda

Venkataraman, Kalyana

Wang, Zuoguan

Zhang, Dingyou

Zhang, Jiaxiang

 

2013-2014

Ghavami Pakdehi, Abouzar

Jia, Li

Jiang, Xinyu Tony

Li, Zhongda

Lin, Guan-Bo

Liu, Xuelian

Mao, An

Meyaard, David

Muralidharan, Sruthi

Muthuswamy, Praveen Kumar

Naik, Harsh

Shao, Dali

Wacks, Steven

Wu, Ziyan

Zhang, Jiaxiang

 

2014-2015

Bhardwaj, Onkar

Cespedes Moya, Mauricio

Huang, Kuan-Chih

Khanna, Aloka

Li, Taoran

Li, Yang (Austin)

Mohammadpour, Ali

Muralidharan, Sriram

Nahar, Shamsun

Novak, Joseph

Ray, Sagar

Swears, Eran

Tkachenko, Anton

Wang, Quan

Wang, Xiaoyang

Winn, Andrew

Wu, Pengfei

Yanik, Huseyin Cagri

Zhao, Kai

 

2015-2016

Afshari, Sina

Banerjee, Sneha

Chakraborty, Soumya

Chowdhury, Sauvik

Clarke, Ryan

Das, Dibakar

Deng, Yi

Duman, Kaan

Gandhi, Arun

Gao, Tian

Guo, Lusu

Gupta, Santosh

LeRoy, Mitchell

Modepalli, Kumar

Raman, Srikumar

Saxena, Tanuj

Su, Peng-Yu

Wang, Ziheng

Wilches Bernal, Felipe

Zhang, Hang

Zhang, Xuebin

Zheng, Ning

 

2016-2017

Dar, Zamiyad

Karanam, Srikrishna

Kouada, Ibrahim

Liu, Hanchao

Nie, Siqi

Pal, Seemita

Wang, Hao

Xia, Yu

 

2017-2018

Ahmed, Kawser

Gong, Qiushi

Kruser, Daniel

Li, Tao

Liu, Teng

Minikais, Matthew

Shahil Shah

Sharma, Prachi

Shukla, Samta

 

2018-2019

Bhattacharya, Saptarshi 

Burchett, Stephen 

Hao, Yingshuai 

Heydari Khormizi, Seyed Javad 

Jiang, Lingjun 

Li, Yin 

Mohanty, Dibyajyoti 

Son, Il-Young 

Xu, Zhe 

You, Jie

Zhao, Rui 

Zhou, Xiang 

 

2019-2020

Bhattacharya, Indrani

Derrickson, Alexander Montgomery

Hsu, Yu Pin

Imam, Md Hossain Toufiq

Lackner, Christoph

Li, Wenting

Liu, Yuan

Liu, Zemin

Lu, Di

Nath, Sagnik

Singh, Prateek Kumar

Vieto Miranda, Ignacio

Zheng, Meng